OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 26.11.2021 05:53:41 

Vojenčina VÚ 3853 BRATISLAVA - Vajnory

Priebeh vojenčiny
Priebeh   vojenčiny...
 
 
5.10.1992 -       nástup do kasární VÚ 3853  Bratislava - Vajnory
                            Zaradený do príjimača, ktorý trval 1 mesiac a bolo nás okolo 90 holubov. Tvorili sme 5 rotu. Velitelia boli                             kpt. Niko , Bažo . Tu sme sa učili všetko od základu počnúc hodnosťami, výcvikom, streľbou,zakopávaním..
 
Na izbe - príjimač
 
 
nov./dec.1992 - zaradený do 6 roty. Krátkodobý vodičský kurz KVK som absolvoval po Bratislave na autách PV3S a UAZ .                            Tu sme jazdili väčšinou v kolónach. Otočili sme aj Bratislava - Nitra, Lozorno, Turecký vrch... Na UAZe to                             išlo, ale tie  "vetriesky" viac ako 40km/h nedali. Naša kolóna mala aj jednu nehodu, keď blízko krajnice                               zišla jedna PV3Ska z cesty a namierila si to rovno do vinohradov. Našťastie sa nikomu nič nestalo. 
 
Naša kolóna mala v KVK aj nehodu 
 
 
december 1992 -   zaradený do Protitankovej batérii PTB.  Veliteľom protitankovej bateria 2.mpr bol
kpt.Roman Grnáč.
                                Nafasoval som osobný terénny automobil UAZ . Vynikajúci ruský stroj takmer bez poruchy, ktorý síce                                 papal dosť benzínu, ale zato skoro nepoznal žiadne prekážky. SPZ bola 378-72-90. Vozil som veliteľa                                   praporu mj.Humeníka, technika praporu kpt.Čuvarského ináč moc fajn chlapík a iné gumi. Na aute som                                     jazdieval kde bolo treba, doprevádzal som kolony na Turecký vrch, mával som hotovosť s autom na                                       posádkovom veliteľstve "Kukurica", kde som odtiaľ nejakú gumu vozieval do Rači, na kontrolu, kde                                       bol muničný sklad. Jazdieval som do Komárna, Topoľčian...
 
Pred UAZom v autoparku spolu s Ľubošom Fábrym a "holubom"
 

1.1.1993 - stali sme sa vojakmi Slovenskej armády. Dovtedy  sme boli vedený ako vojaci ČSFR.
 
 
január 1993 - koncom januára, keďže začala výmena peňazí (kolkové), vozili nás strážiť banky, pošty, peňažné ústavy...                              spolu s policajtmi. Síce sme boli vyzbrojený iba bodákmi, ale aspoň niečo. Ja som bol v Bratislave v                                        Dúbravke a  Rusovciach.
 
 
 
február 1993 - odvelení s autom UAZu  do vojenského výcvikového priestoru Lešť spolu s bigošmi a BVP-éčkami. Doprava 
                         bola po koľajniciach -železnicou. Tam prebiehalo cvičenie a streľby. Ja som mal veget, ale bigoši...                                        Najlepšie boli strelby a boj o prežitie. 
 
              
Bojové vozidlo pechoty BVP    
 
     
marec 1993 - koncom marca bola povišovačka. Dalo sa vydržať. Ale potom koniec buzerácii. Ako mladý sme fungovali 6                                mesiacov, keďže sme nastúpili na 18 mesačnú ZVS. Až niekedy apríli sme sa dozvedeli, že sa nám kráti                                ZVS na 12 mesiacov takže meter nám rapídne klesol a boli sme prví vojaci, čo sme mali ročnú vojenskú                                službu. To boli oslavy...
  
 
 
máj 1993 - odvelení s autom do VÚ Sereď, veľiteľstvo Topoľčany, kde som vyzdvihol pplk. Jahodu a išli sme na cvičenie
           Sereďských pontónistov do Púchova. Tu sme bývali v poľných stanoch. Ja veget ale ženisti pakáreň. Nejako sa                     im nedarilo stavať pontónový most... Tu sme boli asi 3 týždne.
 
júl/aug. 1993 - samá pohotovosť. Kvôli Maďarsku (problém Gabčíkovo - Nagymaroš) sa sťahovali  ľudia z dovoleniek,                                   držala  sa pohotovosť, páskovala sa munícia ostrými nábojmi. Keďže by sme boli nasadený v prvej línie,                                 čakalo sa už  len na poplach...
 
august 1993 - KVK bol som nasadený ako inštruktor jazdy na UAZe. Také telce som nafasoval, že niektorých som radšej                            nepustil ani za volant a radšej som to odkrútil sám. Nenechám sa hádam zabiť!
 
september 1993 - CIVIL ! ! !  
 
 Na opušťáku spolu s bratom 
 
 
 
Držanie hotovosti 5 - evidencia osôb, vecí a techniky. To som mával raz za čas.
   
   Pekná cesta - muničný sklad v Rači
   Turecký vrch -bojové cvičisko za Lozornom
   Lešť - veľké bojové cvičisko pri Veľkom Krtíši